Eksploatacja urządzeń w twoim mieszkaniu czy domu nieuchronnie prowadzi do tego, że się zużywają. W związku z tym zawsze prędzej czy później staniesz przed koniecznością wymiany lub naprawy czegoś w kuchni, łazience, napraw elektryki itp. Możesz też zechcieć zrobić większy remont, przy okazji którego zaplanujesz zmiany. Do wykonania tego potrzebny będzie dobry fachowiec znający się na rzeczy – hydraulik, elektryk, stolarz, wykończeniowiec czy może nawet cała ekipa remontowo-budowlana.
I w tym momencie wiele osób popełnia podstawowy błąd, czyli zwraca uwagę tylko na jeden czynnik – żeby było tanio.
Szybko, tanio, dobrze, czyli niemożliwie
Kiedy zlecamy komuś wykonanie czegoś dla nas, każdy chciałby, aby usługa była wykonana szybko, tanio i dobrze. Jednak zgodnie z tzw. „kołem fachowca” takie świadczenie usług jest niemożliwe. Jednocześnie można uzyskać tylko dwie z tych jakości.

Jeśli będzie tanio i dobrze – nie będzie szybko. Będziesz mieć usługę wykonaną dobrze i zapłacisz relatywnie mało, ale będziesz musiał poczekać. Fachowiec będzie dostępny za trzy miesiące albo będzie pracował powooooli. Jeśli potrzebujesz usługi na już albo chcesz, by wykonanie trwało jak najkrócej, to dobry fachowiec nie zrobi tego tanio.
Jeśli będzie szybko i tanio – nie będzie dobrze. Zapłacisz relatywnie mało i fachowiec będzie dostępny od ręki albo będzie pracował szybko, ale… Kafelki odlecą, ściana będzie krzywa, płytki na podłodze się wypaczą, pralka będzie źle podłączona i zalejesz sobie łazienkę przy pierwszym praniu. Tą metodą nie zaoszczędzisz, bo wydasz drugie tyle na naprawę fuszerek.
Jeśli będzie szybko i dobrze – nie będzie tanio.
Dlaczego dobry fachowiec nie jest tani?
Za usługi dobrego fachowca trzeba zapłacić więcej niż za to samo wykonane przez kogoś początkującego lub “z przypadku”. Jest tak, ponieważ płacisz za:
- Wiedzę i lata praktycznego doświadczenia.
- Rzetelność i staranność.
- Trwałość i estetykę wykonanej pracy.
- Efektywność, a nie losowe próby zrobienia tak, żeby było dobrze.
- Dobrej jakości materiały i narzędzia, których używa.
- Koszty prowadzenia legalnej działalności.
- Gwarancję jakości i pewność wykonania poprawek.
Po czym poznać dobrego fachowca?
Jest terminowy, co nie znaczy, że dostępny zawsze i od ręki.
Dobry fachowiec ma dużo zleceń, więc musisz liczyć się z tym, że będzie trzeba poczekać. Jednak kiedy umówisz się z nim na określony termin, nie będzie go zmieniał trzy razy, a jeśli istotnie będzie to konieczne, to zostaniesz o tym wcześniej poinformowany. Dobry fachowiec pojawi się punktualnie, w ustalonym terminie, i wykona swoją pracę w ustalonym czasie.
Nie wycenia usług przez telefon.
Dobry fachowiec rzadko mówi od razu, jaki będzie koszt usługi. Zazwyczaj umówi się z tobą na oględziny i dopiero dokona wyceny. Również jeśli oczekujesz bardzo prostej usługi, to najpierw raczej poda ci widełki cenowe, a doprecyzuje na miejscu. Jeśli w trakcie oględzin lub wykonywania usługi wynikną jakieś dodatkowe koszty, zostaniesz o tym od razu poinformowany wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem, dlaczego tak się stało.
Zadaje pytania, a nie wymusza robienie po swojemu.
Dobry fachowiec pyta, czego oczekujesz, i udziela informacji zwrotnej, czy jest to możliwe, a jeśli nie, to dlaczego. Proponuje też rozwiązania alternatywne, jeśli twoje pomysły są z jakichś względów nietrafione. Wie jednak, że to ty jesteś osobą decyzyjną, i stara się, by wykonać usługę możliwie w jak największej zgodzie z twoimi oczekiwaniami.

Zna się na nowoczesnych metodach pracy.
Dobry fachowiec dokształca się. Nie pracuje metodami typu “dziadek tak robił” czy “tak się zawsze robiło”. Używa nowoczesnego sprzętu, nowych materiałów, zna nowe techniki pracy i nowe technologie. Wie o nowinkach branżowych i umie je praktycznie wykorzystywać.
Dysponuje materiałami i sprzętem dobrej jakości.
Dobry fachowiec używa narzędzi i sprzętu wysokiej klasy, znanych i polecanych marek o wysokiej renomie, a nie najtańszych rzeczy z marketów budowlanych. Jeśli sam dostarcza materiały potrzebne do wykonania usługi dla ciebie – będą to rzeczy wysokiej jakości, a nie kupione gdzieś po kosztach lub w pierwszym lepszym markecie. Dobry fachowiec będzie też umiał wytłumaczyć, dlaczego proponuje ci zakup materiałów czy urządzeń akurat tej, a nie innej firmy.
Umie wyjaśnić, co robi i dlaczego.
Dobry fachowiec rozmawia z tobą tak, byś mógł zrozumieć, co do ciebie mówi. Nie używa fachowego żargonu, nie kreuje się na mędrca, nie usiłuje zrobić na tobie wrażenia kogoś, kto zjadł wszystkie rozumy. Odpowiada na twoje pytania prosto i jasno, nie zbywa cię, cierpliwie tłumaczy wszystko, nawet jeśli dla niego jest to oczywiste.
Oferuje poprawki i daje gwarancje.
Dobry fachowiec bierze odpowiedzialność za to, co zrobił. Daje gwarancję na swoją usługę, a jeśli mimo wszelkich starań coś poszło nie tak i to on popełnił błąd, na własny koszt dokonuje poprawek. Nie znika jak kamfora, jeśli masz jakieś zastrzeżenia do jego pracy. Wielu dobrych fachowców utrzymuje kontakt z klientem i po jakimś czasie pyta, czy wszystko jest w porządku i czy jesteś zadowolony z usługi.
Ma dobre opinie i rekomendacje od klientów.
Dobry fachowiec często posiada własne social media (stronę internetową, stronę na FB, Instagrama albo przynajmniej wizytówkę w Google z opiniami), a więc możesz zapoznać się z ocenami innych osób.
Jest ubezpieczony.
Dobry fachowiec posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Świadczy to, że odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy i wie, że choćby najbardziej uważał, mogą przydarzyć mu się niespodziewane sytuacje, na skutek których coś w mieszkaniu klienta zostanie zniszczone lub uszkodzone. Dzięki ubezpieczeniu jest chroniony na wypadek takich zdarzeń – a ty możesz czuć się bezpieczny, bo wiesz, że dostaniesz należne ci odszkodowanie.
Dba o porządek i mienie klienta.
Dobry fachowiec troszczy się o porządek w miejscu pracy. Powie ci, jak zabezpieczyć mieszkanie, zasugeruje, co ewentualnie usunąć z pomieszczeń, w których będzie pracował. Stara się minimalizować bałagan, a po skończonej pracy sprząta po sobie, a nie zostawia wszystko do posprzątania tobie.
Dobry fachowiec – dobra robota!
Podsumowując, warto zapłacić więcej za usługę, którą ktoś inny być może oferuje taniej albo szybciej – ale dzięki temu będziesz mieć pewność, że zostanie ona wykonana profesjonalnie, rzetelnie, w oparciu o praktyczną wiedzę i doświadczenie, przy wykorzystaniu najnowszej branżowej wiedzy na dany temat, a do tego estetycznie i po prostu porządnie, bez niedoróbek i bylejakości. Możesz zapłacić taniej – ale potem będziesz musiał płacić co najmniej drugie tyle, żeby ktoś naprawił ci to, co tani fachowiec zrobił źle, co się zepsuło, rozleciało lub nie działa. “Chytry dwa razy traci” – to przysłowie zdecydowanie ma tu zastosowanie!